Kedilerde Kızgınlık ve Hamilelik Süreçleri

Kedilerde Kızgınlık ve Hamilelik Süreçleri

Bir evcil hayvan almayı düşünüyorsunuz, ondan hiçbir koşulda vazgeçmemeye karar verdiniz ancak henüz hangi hayvanı ailenize katacağınız konusunda emin değilsiniz.

Bu konu aile içerisinde konuşuluyor; ‘Balık alalım, masrafı az, bakımı kolay’ önerisi size pek sıcak gelmiyor. Balıktan ziyade ona sarılabileceğiniz, oyunlar oynayacağınız bir hayvan istiyorsunuz. Buna göre de aklınıza gelen bir kedi ya da köpek sahiplenmek oluyor. Köpek fikrine sıcak baksanız da tuvalet eğitimi, günde iki defa dışarı çıkarmanız gerekeceği gibi sorumluluklar sizi düşündürüyor ve nihayetinde kararınızı ailenizin yeni üyesinin bir kedi olmasından yana kullanıyorsunuz.Ailenizin yeni üyesi olan yavru aranıza katılıyor. Tuvaleti için kum alışkanlığını çok kolay kazanıyor ve size yalnızca kumu temizlemek düşüyor. Yemek konusunda da oldukça iştahlı ve mamasını seviyor. Oldukça miskin ama keyfi yerinde olduğunda bir o kadar da oyuncu. Siz istediğiniz zaman değil o istediği zaman çılgınca oyunlar oynuyor ve yanınızdan bir an olsun ayrılmıyor. Aradan geçen aylar sonrasında onda bir takım değişiklikler olduğunu fark ediyorsunuz. Normalden daha farklı davranıyor, hareketleri değişiyor, tuhaf sesler çıkarmaya başlıyor. Ne Mart ayındasınız ne de evde karşı cinsten bir kedi var, ve sonuç: kediniz kızgınlık dönemine giriyor. Peki bu dönemde sizi neler bekliyor?

 

Kızgınlık dönemi nedir?

Kızgınlık elbette kedinizin içerisinde bulunduğu ruh halini anlatan bir kelime değildir. Tamamen kedinizin cinsel isteklerinin başladığı, bununla ilgili davranışlarda bulunduğu dönemi anlatmak için kullanılan bir tabirdir.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemi ortalama olarak 6. Ve 10. Aylardan itibaren başlar. Ancak bazı kedilerde bu 5. Aydan itibaren de kızgınlık belirtileri görülmektedir. Bu dönem ortalama olarak bir hafta ile 20 gün arasında sürebilmektedir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Erkek kediler kızgınlık dönemine dişilere oranla biraz daha geç girerler. Ortalama olarak 7. Ayda kızgınlık belirtileri görülmeye başlanır. Erkek kediler dişilerden farklı olarak kızgınlık dönemine girdikleri andan itibaren her an çiftleşmeye hazırdırlar.

Normal şartlarda Mart ayının gelmesi ile başlayan, bahar ve yaz aylarında görülen kızgınlık dönemleri özellikle kedilerin evlerde bizimler birlikte yaşamaya başlaması ve yaşam koşullarının değişmesi sayesinde artık yılın her döneminde rahatlıkla gözlemlenmektedir.

Dişi kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Kızgınlık dönemine giren dişi kediler bu dönemde oldukça farklı tavırlar içerisinde olurlar. Daha önce kucağınıza oturmaktan nefret eden kediniz gelip bir anda kucağınıza oturabilir ve saatler boyunca oradan kalkmayabilir. Siz ve eşyalarınıza sürtünebilir, huzursuz tavırlar sergileyebilir, aşırı hareketli bir hale gelebilir ve tuhaf sesler çıkarabilir. Bu sesler kedinizin acı çektiğini sanmanıza sebep olsa da tamamen kızgınlık dönemi miyavlamalarından ibarettir. Vajinal bölgelerinde daha önce görmediğiniz sümük yapılı akıntılar gözlemlenebilir. Kendileriniz oradan oraya atıp kıvrak hareketler sergilerler.

Lordoz Pozisyonu Nedir?

Bu pozisyon dişi kedilerde kızgınlık döneminin geldiğini anlatan ve çiftleşme anında yaşanan en belirgin pozisyondur. Kediniz yatar pozisyondayken poposunu yukarıya kaldırıp kuyruğunu yana doğru kaydırıyorsa lordoz pozisyonunda olduğunu anlayabilirsiniz.

Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Kızgınlık dönemindeki erkek kediler de tıpkı dişiler gibi huzursuz bir ruh hali içinde olabilir ve aşırı hareketlilik gösterebilirler. Size ve eşyalarınıza sürtünme olayını abartıp kolunuza dişi kedi muamelesi yapmaya çalışabilir, patileriyle kolunuzu kavramaya çalışarak sürtünebilir ve bu esnada kolunuzu çekmeye çalışırsanız ufak bir ısırıkla sizi uyarabilirler. Bu duruma maruz kalmamak için kedinizi kolunuzdan uzak tutabilirsiniz. Erkek kediniz normalden çok daha yüksek bir sesle tıpkı acı çekiyormuş gibi miyavlayabilir ve bu miyavlamalar oldukça uzun sürebilir. Bu dönemde idrarını kum kabı yerine evin çeşitli yerlerine bırakmayı tercih edebilir ve bu idrar normal dönemdekinden çok daha ağır bir kokuya sahiptir.

image

Hangi evcil hayvanı besliyorsunuz ?